«

»

Nis 22

DBS, çeke alternatif olabilir!…

Merhabalar İsfikir.com ekibi olarak  sizlere para dergisinin 17-23 Nisan 2016 Sayı:16’da ki DBS ( Doğrudan Borçlandırma Sistemi) hakkında bilgi vermeye çalıştık.paradergisiDBS, çeke alternatif olabilir…

REEL piyasalar bir süredir nakit sıkıntısı yaşıyor. Bu durum önce vadelere yansıyor. Piyasada yıllar sonrasına kesilen çekler ortaya çıktı. Çek sorunu beraberinde tahsilata da yansıyor. Bir aşama sonrası ise iflas erteleme olarak karşımıza çıkıyor. Malum reel piyasaların temeli çek sistemi üzerine kurulu. Ancak çek dağları şirketleri zorlamaya başladı. Artık bu sistemi bir şekilde rehabilite etmek şart oldu. Sorun sümen altı edildikçe piyasalar daha büyük bir bilinmeze girecek.

Tam da bu noktada basit ama şirketleri batmaktan kurtaran bir sistem var. Kısa adı DBS olarak geçiyor. Açılımı Doğrudan Borçlandırma Sistemi…

Bazı firmalar bir süredir bu sistemi kullanıyor. Önceleri biraz sıkıntı yaşadılar. Ancak sistem oturduktan sonra kimse bayisi battığı için batmıyor. Ya da kelebek etkisi ile büyük batışlar yaşanmıyor. Sistem basit…Ana firma, yani üretici ya da ithalatçı bir banka ile anlaşıyor. Bayi de o banka ile masaya oturuyor. İki taraf da birer hesap açıyor. Banka bayi için bayinin açtığı hesaba bağlı, yine bayinin maddi gücüne, kredibilitesine göre teminat karşılığı kredili mevduat hesabı tarzı bir hesapla sisteme ek para koyuyor. Burada banka bir anlamda finansör olarak devreye giriyor. Ve satıcının yani ana firmanın riski ortadan kalkıyor.

Diyelim ana firma bayisine 60 gün vadeli 600 TL’lik mal satacak. Anlaşmalı banka vade geldiğinde her durumda o parayı ana firmaya ödüyor. Böylece ana firma 60 gün sonra çek döner mi, arkası yazılır mı vs. gibi konularla uğraşmıyor. Aynı sistem alt bayilerde de uygulanabiliyor. Alıcı ve satıcı arasında banka konumlandığı zaman, ana firma gerçek işine odaklanıyor. Piyasada, ” O firma borcunu öder mi? Bu firmanın durumu ne?” tarzı işlere vakit ve para harcanmıyor. Nakit akışı problemi ortadan kalkıyor. Firmalar önlerini daha iyi görebiliyor.

Satış ekipleri enerjilerini mal satmaya harcıyor. İşin risk tarafı bankalarda kalkıyor. Alıcı ve satıcı arasına banka konumlandığında bankacılık sistemi de büyüyor. Bankalar ilk olarak daha önce kendilerinden geçmeyen-geçemeyen parayı sisteme alarak cirosal anlamda büyüyor. DBS MÜŞTERİSİ İÇİN BAŞKA ÜRÜNLERİNİ DE SATARAK EKOSİSTEMİNİ GENİŞLETİYOR. DAHA ÖNCE BU ÜRÜNLERİ KULLANMAYAN DBS MÜŞTERİSİ DE İŞİNİ BÜYÜTÜYOR. Son olarak banka kredi pozisyonuna düşen DBS müşterisi üzerinden faiz kazanıyor. Ana firma DBS anlaşması yaptığı banka veya bankalarla limit üzerinden yıllık bir komisyon ödemesi yapıyor.

Sisteme dahil olup DBS anlaşması kullanan firmalarda çekle çalışanlara göre herkes mutlu gibi görünüyor. Evet, sistemin başlarında öncelikle nakit akışı iyi olmayan bayiler biraz sorun yaşıyor. Elenmeler oluyor. Siparişler azalır gibi görünüyor. Ancak bir süre sonra, yani sistem oturunca bu kez daha sağlıklı fiktif olmayan bir büyüme dikkat çekiyor.

İyi haftalar dileğiyle..Bizi takip etmeye devam ediniz.

Kaynak: Haftalık Ekonomi Dergisi(Para) 17-23 Nisan 2016 Sayı.16

farmasiuyelik (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>