«

»

Şub 11

Verdikleri Mikro Kredi İle Ev Hanımlarını İş Sahibi Yapıyorlar!evde1000tlTürkiye’de İsrafı Önleme Vakfı Türkiye’de 8 yıldır dar gelirli ihtiyaç sahibi ev hanımlarına mikro kredi vererek iş sahibi yaptı. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Karaman’da da 71 bayanı iş sahibi yaptılar.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Karaman Şubesi yetkilisi Kudret Baldız ve Ümit Gezer evlerinde el işi, ev yemeği yapan hanımlara ilk yıl 100 ila 700 TL arasında kredi verdiklerini ve bu kredileri çok cüzi taksitler halinde geri ödemesini aldıklarını söylediler.

Kudret Baldız, Karaman’da Valilik ve Belediye işbirliği ile tespit ettikleri ev hanımlarına hiçbir teminat ve kefil istemeden küçük bir sermaye sağladıklarını belirterek, “Bu kredileri verirken kesinlikle bir bankadan kredi talebimiz olmuyor. Tamamen Vakfımızın kendi finansman kaynaklarından sağlanan kredilerle dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına imkan sağlıyoruz. Mikro kredi almak için aynı mahallede oturan benzer ekonomik ve sosyal şartlarda yaşayan beş kadının bir araya gelerek oluşturdukları grup üyelerinin her birine ayrı ayrı kredi veriyoruz. Türkiye Grameen Mikro kredi projesinden para alındığı hafta içinde mutlaka yapılması düşünülen gelir getirici faaliyet için kullanılmalıdır. Paranın bu şekilde kullanılmasından bir hafta sonra alınan kredi hizmet maliyeti ile birlikte 46 haftada ve haftalık olarak geri ödeniyor. Taksitlerin tahsil edilmesi için mikro kredi çalışanı mahalle veya köye gelerek tahsilatını yapıyor. Krediden yararlanmak isteyen hanımlarımız Belediye İşhanı’nın 2. katında bulunan şubemize gelerek bilgi alabilirler” dedi.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı sayesinde ülkemizinn birçok bölgesinde verdikleri mikro kredi sayesinde ev hanımlarına kendi işlerinin sahibi olmasını sağladılar.

Kaynak:  http://tgmp.net/haberler.aspx?SubeHab=19

ekgelireihtiyaci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>