«

»

Şub 14

İşkur Çağrı Merkezleri Ev Hanımlarına İş İmkanı Sunuyor!

iskur

İşkur Çağrı Merkezleri Ev Hanımlarına İş İmkanı Sunuyor!

İşkur çağrı merkezlerine eleman yetiştiriyor. Üniversite diploması aramıyor, ev kadınından engelliye, öğrenciden emekliye tek bir ‘alo’ ile her kesime iş kapısı oluyor.

Akşam’ın haberine göre Dünyada 340 milyar dolar büyüklüğüne ulaşan çağrı merkezi pazarı, 11.5 milyon kişiye istihdam yarattı. Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Pekkan, ‘Türkiye’de, 2011’de çağrı merkezi pazarının büyüklüğü 1,8 milyar TL’ye ulaştı. 30’dan fazla ilde 300, toplamda da bin çağrı merkezi var’ dedi. Sektörde 55 bin kişinin istihdam edildiğini belirten Pekkan, esnek çalışma saatleri ve üniversite diploması şartı aranmadığı için lise mezunlarından öğrencilere kadar iş fırsatı sunulduğunu belirtti. Pekkan, çalışanların yüzde 50’sinin lise mezunu olduğunu söyledi.

İŞKUR-BAHÇEŞEHİR PROJESİ;
Bu potansiyel işkur ve üniversitelerin de dikkatinden kaçmadı. Bahçeşehir Üniversitesi, Beşiktaş Belediyesi ve işkur iş birliği sayesinde çağrı merkezleri için müşteri temsilci yetiştirmek için iş garantili kurslar açıyor. Kursta 150 kişi eğitim alacak. 14 Şubat- 27 Nisan 2012 arasında 320 saatlik kursa katılacak olanlara işkur  tarafından kursa devam ettikleri her gün için 15 TL de ücret vermeyi planlıyor. Kursun bitiminde de başarılı olan her 3 kursiyerden birine Bahçeşehir Üniversitesi tarafından istihdam olanağı sağlanacak.

YABANCI DİL BİLENLER AZ SAYIDA;
Uluslar arası çağrı merkezi pazarından pay alabilmek için hizmet ihtiyacının yüksek olduğu İngilizce, Almanca, Arapça, İspanyolca gibi lisanlarda kalifiye eleman temininin çok önemli olduğunu belirten Bahadır Pekkan, ‘Büyümenin önündeki en büyük engel yabancı dil sorunu’dedi. Pekkan, ‘Türkiye’de kısmen Almanca dışında lisana son derece hakim ve ana diline yakın seviyede konuşan kişiler bulmak büyük sorun. Devlet destekli programlar ile bu sorumuzu aşabilirsek dünya çağrı merkezi pazarından alacağımız pay da hızla artacaktır’ diye konuştu.

30 KAT UCUZA MAL OLUYOR;


Çağrı merkezi sektöründe diğer sektörlerden farklı olarak 1-1.5 kişiye istihdam yaratan bir çağrı masası için gerekli yatırım bedeli 10-15 bin TL’nin yeterli olduğunu vurgulayan Bahadır Pekkan, ‘ Diğer sanayilerde bir kişilik istihdam yaratma maliyetinin çağrı merkezi sektöründeki kişibaşı istihdam maliyetine göre 30 kat daha maliyetli’dedi.

ELEMAN TALEBİ YÜZDE 74 ARTTI;


Çağrı merkezleri için eleman talebi, kariyer sitelerinde de kendini gösteriyor. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz,’2009 yılında sitemizde çağrı merkezi pozisyonları için 863 ilan yayınlandığını görüyoruz. 2010 yılında bu sayı 2009’a göre yüzde 49 artışla 1289 oldu. 2011 yılında ise 2010 yılına göre yüzde 74 artışla 2242 ilana ulaşıldı’ diye konuştu. Azoz, şöyle devam etti: ‘Çağrı merkezleri, istihdamında özel bir yere sahip. Lise mezunları sektörde yoğun bir şekilde iş imkanı bulabiliyor. Yarı zamanlı çalışmak isteyen öğrenciler, ev kadınları veya emekliler, çağrı merkezlerinin sağladığı esnek çalışma saatlerinden rahatlıkla faydalanabiliyor. Ayrıca evlere kurulan teknolojik sistemler sayesinde görme engelliler veya bedensel engelliler, evlerinden çıkmadan müşteri temsilcisi olarak görev yapabiliyor.’

Yorumu formunu geç

 1. gul

  bence super olur ev hanımları için

 2. zehra

  slm ben ev kızıyım carı merkezi işi yapabileceyimi düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim. tşk

 3. betul

  Meraba ben betul lise mezunuyum cagri merkezi deneyimim daha once oldu… 0554 326 44 69 numara annemin ondan ulasabilirsiniz .

 4. Berrin

  Orta derecede arapça ve iyi derecede ingilizce biliyorum. Nasıl yapabiliyoruz yardımcı olursanız sevinirim

 5. zuhal

  Arkadaşlar ben dolandırıldı 300tm gitti mandal İşi dediler makinelerin parası dediler parayı yatırdım tl almadılar kargo gelmedi ve anladım dolandırıldı

 6. cigdem levent

  Bende is ariyom cok zor durumdayim

 7. Sevim alban

  Bende çalışmak istiyorum işsizim bi suredir

 8. elif eliacik

  Bende evdeyim evden calismak istiyorum bana da bi iş ne olur bana haber verin

 9. razıye

  merhaba bız konya merkezdeyız evde nıkah sekerı yapmak ıstıyoruz lutfen donus yapın bu ıse cok ıhtıyacımız var

 10. ŞENGÜL İNAL

  ankaradan işkur çağrımerkezi ve diğer evden yapılan işlere talibim

 11. Çiğdem

  Adana yüreğinde oturuyorum evde ek is yapmak istiyorum yapacak adamlarimda var yardimci olursaniz sevinirim

 12. elif

  insallah donerseniz cok sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>