«

»

Şub 12

Kasımpaşa’dan çıktı, dünyayı dolaşıyorevde1000tlKasımpaşa’dan çıktı, dünyayı dolaşıyor

Türkiye’de ilk defa mutfak robotunu üreten Senur, 30 ülkeye ihracat yapıyor. Türkiye’nin sanayileşme ve ihracat atağında fason üretimin çok önemli bir yeri var. Tekstilden otomotive çok sayıda sektörde onlarca şirketin stratejisinde yabancılara fason üretim yapmak, tedarik zincirinin içine girmek önemli yer tutuyor. Ancak, son yıllarda şirketlerin fasondan kurtulup markalaşmaya yoluna gitme eğilimi dikkatlerden kaçmıyor.

Bir zamanlar adını duymadığımız ancak Türkiye’de ‘ilk’lerin üretimini yapan şirketler, bugün kendi markalarını oluşturarak sadece iç pazarda değil dünyada ki pazarda da iddialarını ortaya koymaya başladılar. İstanbul Kasımpaşa’da 1962’de küçük bir üretim atölyesinde makine parçaları üreterek ticari hayatına başladı. Bugün Arnica’ markasıyla yıllık 500 bin adet elektrik süpürgesi ve 400 bin adet küçük ev aletleri üreten, Senur’un başarı öyküsü de bu anlattıklarımızdan farklı değil. Bu şirket üretimini 30 ülkeye ihraç ediyor.

Mutfaktan çıktı; Şirketin mevcut ürün gamı içerisinde elektrikli süpürge, halı yıkama makinesi, mutfak robotu, ev hanımlarının kullanabileceği kıyma makinesi, el blenderi, meyve sıkacağı, mikrodalga fırın, aspiratör, tost makinesi, çay makinesi, saç kurutma makinesi gibi bir evin ihtiyacı olacak 80 farklı çeşit geniş ürün yelpazesi bulunuyor. Senur, 2010’da ise elektrik süpürgesine ağırlık vererek üretim kapasitesini yüzde 50 arttırmayı hedefliyor. Dört ana distribütör ve 250 bayiye sahip olan Senur’un Arnica markalı ürünleri, bugün Türkiye genelinde bin adet perakende noktasında satılıyor. 350 kişiye istihdam sağlayan şirket, üretim artışıyla birlikte istihdamını da artıracak. 2009 yılında 60 milyon lira ciro yapan Senur’un bu yılki hedefkleri ise 85 milyon lira ciro.

İlk yerli mutfak robotu;  Senur’un bugün geldiği noktadan genç girişimcilerin kendilerine bir ders çıkarabilmeleri için biraz gerilere 1962’li yılların Kasımpaşa’sına kadar gitmek gerekiyor.
Şirketin ilk tohumları bugün Senur markasının sahibi Hasan Akın’ın eski patronu Sedat Nurşen tarafından o yıllarda Kasımpaşa’nın ara sokaklarında küçük bir atölyede atılıyor. Şirket ilk kurulduğu günlerde sanayi tipi tost makinesi, fırın gibi mutfak aletleri üreticisidir. 1967 yılında ise makine mühendisi Hasan Akın, Senur’da çalışmaya başlar. 1968 yılında da şirkete ortak olur. 1973 yılında ortaklıktan ayrılan Akın, Senur Elektrik Motorları adıyla bir şirket kurar ve 1978 yılına kadar vantilatörler için motor üretmeye başlar. Bakın burası çok önemli 1967 yılında makine mühendisi olarak işe başlıyorsunuz daha sonra 1 yıl sonra şirkete ortak oluyorsunuz. Ticaret hayatında risk almak çok önemlidir. Risk alabiliyorsanız başarmamanız için hiçbir enden yoktur.

Kasımpaşa’dan Avcılar’a 1978 yılında portakal sıkacağı da üretmeye başlayan Akın, 1982 yılında 20 milyon lira sermayeyle anonim şirketine dönüşür. 1987 yılında da Kasımpaşa’daki atölyeden Avcılar’daki fabrikaya taşınılarak üretim sürdürülür. Fabrikaya taşınılmasıyla elektrikli küçük ev aletleri üretimine doğru bir eğilim olur. 1997 yılında da halı yıkama makinesi üretimine geçilir. Bu süre içerisinde Türkiye’nin önde gelen bir küçük ev aletleri markasıyla stratejik ortaklık yapan ve marka için fason üretime başlayan Akın, bu marka için Türkiye’nin ilk yerli mutfak ürünlerini üretmeye başalr…

Haber : Burcu Tuvay / 27.03.2010

Kaynak: http://www.ekonomist.com.tr/kasimpasadan-cikti-dunyayi-dolasiyor-haberler/1228.aspx

ekgelireihtiyaci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>