«

»

Şub 05

Üstesinden Gelme Becerinizi Güçlendirin!

lilanar”Üstesinden Gelme” Becerinizi Güçlendirin

Zor dönemler yöneticiler için bir ” başa çıkma” ve ” üstesinden gelme ” sınavı gibidir. Bu sınavdan başarı ile çıkmak için olumsuz ve olumlu koşulları bir arada ve sogukkanlılıkla degerlendirmek gerekir . Kapanan kapılarla birlikte açılanlarıda görebilmek istiyorsanız aşagıdaki öneriler sizin için faydalı olabilir mutalak inceleyiniz;

  • Değişimi Kabullenin:  Değişime karşı direnmek yerine değişimin tabiatını kavramaya çalışın. trendleri araştırın .Yelkenlerinizi esen rüzğardan yararlanacak şekilde açın. Değişime açık olun.
  • Büyülü soru: Nasıl? Bu soruyu kendinize durmadan sordugunuzda bir süre sonra tutarlı cevaplara ulaşabilirsiniz. Bu arada herşeyi eleştiren ama ” nasıl ” sorusunu sormayıp çözüm yolu üretmeyen insanlardan uzak durun. Sizi olumsuz etkileyebilirler.
  • Mazeret yok: En kötü koşullarda bile yapılacak bir şey bulundugunu unutmayın. Beyin tembelliği, ruh yorgunluğu ve atalet için mazaret üretmeyin. Fikir üretmeye çalışın, araştırın bahanelerden uzak durun.
  • Bilgi içselleştirin: İkinci elde yıpranmış düşünceleri benimsemek yerine olayları ve olguları kendi başınıza analiz etmeye ve bilgilerinizi içselleştirmeye gayret edin. Empati kurmaya çalışın. Olaylara değişik açılardan bakmayı öğrenin.
  • Gözlemlere güvenin: Bilginizin kaynağı yalnız haberler, raporlar ve kitaplar degil, aynı zaman da gözlemleriniz ve insanlardan dinlediginiz öyküler olsun. İnsanları dinleyin onların düşüncelerini gözlemleyin ve sentez yapın.
  • Ufka’da bakın: Günün sorunları kadar, ekonomiyi orta ve uzun vadede etkiliyecek trendler ve beklentilere de kafa yorun. Geleceğe umutla bakın. Uzun vadeli kendinize yatırım yapın.
  • Sabretmeyi de ögrenin: İnsanların kişiliginin ve toplumların kültürünün kolay kolay degişmiyeceğini dikkate alarak bazı iyileşmeler için sabırlı olun. Sabretmek çok önemli sabırlı olursanız mutlaka başarırsınız.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>